Oficiální internetové stránky obce Tojice v Plzeňském kraji v okrese Plzeň-jih nedaleko poutního města Nepomuk.

První slavnostní zvonění 2012

Autor: Martina Krumpholcová
zveřejněno: 01. 04. 2012 20:09 hod., aktualizováno: 02. 05. 2012 07:50 hod.

video z akce naleznete zde:

http://www.youtube.com/watch?v=PO6New7Keco

 

fotografie z akce naleznete zde:

http://zelenahora.rajce.idnes.cz/Tojice,_zvoneni_7.4.2012

http://www.tojice.cz/cs/fotogalerie-zvoneni-2012

Srdce obce Tojice začne bít na Bílou sobotu

 

 

Tojice - malá, ale přesto velmi živá vesnička, kde se pravidelně připomínají lidové tradice (Masopust, Velikonoce, stavění máje, pálení čarodějnic či pouť u kapličky), organizují sportovní turnaje, Den matek, loučení s prázdninami či výlov rybníčka. Přes množství tradic dosud chybí jedna z nejtradičnějších: zvon v místní kapličce je řadu let tichý, není zvoněno klekání ani poledne, úctu mrtvým zastupuje obecní rozhlas, heslo „živé svolává, mrtvé oplakává,“ je pouhá fráze bez významu.

Ač si dnes v regálech obchodů dopřáváme potraviny bez ohledu na roční období, dokážeme překonat neuvěřitelné vzdálenosti a díky internetu a televizi mít v okamžiku přehled o celém světě, stále méně toho víme o tom nejcennějším místě, o místě, kterému říkáme „domov“. Stále méně a méně se v běžném dni zastavujeme se sousedy na ulici a povídáme si, stále méně si vzájemně pomáháme a ještě méně je slyšet ono pověstné a milé: „Teto! Strejdo! Sousede! Pojďte na hrátky, pojďte pobejt.“ Uzavřeli jsme se nejen do sebe, ale i do svých příbytků. A něco v tom našem světě tak není správně.

Jednou ze snah OS Pod Zelenou Horou je tento stav alespoň částečně změnit, a coby předseda sdružení pevně věřím, že se nám to díky Nadaci VIA a jejímu Fondu místních iniciativ (podpora 70.000,- Kč), ale také díky partnerům a sponzorům, kterými jsou Obec Tojice, OBRETA, s.r.o., FK VRATA, Restaurace U Karlů, MAS sv. Jana z Nepomuku a MEZI KOPCI o.s., podaří nejen v této vesnici, ale třeba i o kousek dál.

Představíme Vám naši novou publikaci „Srdce obce Tojice bude znovu bít“, na jejíž přípravě se podíleli členové sdružení, řada pamětníků i dalších obyvatel. Díky tomu v ní najdete nejen historii Tojic a celého kraje, ale především cenné vzpomínky, čtivé pověsti a legendy, tradiční staré recepty, rady tojických babek kořenářek, kapitolu ze slovníčku našich dědečků, vzpomínku na prababičku či zvyky a obyčeje staré vesnice. Snahou publikace totiž bylo zachytit na venkově střípky vzpomínek poslední generace babiček a dědečků žijících v mládí bez výdobytků moderní společnosti. Knihu doplňují současné i dobové fotografie a také kresby od Jaroslava Hodka ze Spáleného Poříčí.

Zveme tímto místní i přespolní na Bílou sobotu 7. dubna v 16:30 hod. ke kapličce do Tojic, na besedu se členy OS Pod Zelenou Horou, partnery a pamětníky obce, na křest knihy a především na zahájení pravidelného zvonění v místní kapličce. Dle tradice se na Bílou sobotu vracejí zvony z Říma a v poledne slavnostně zvoní: „Byl jsem tam! Byl jsem tam!“ Tohle zvonění má podle lidových tradic kouzelnou moc. Naším přáním je, aby se tak zvonění stalo novým stmelujícím prvkem všech zdejších obyvatel. Zkrátka nemusíte přijít ani vy ostatní, stačí přestat hledat příběhy na internetu či v televizi, a přijet za nimi k nám, na tojickou náves.

 

Pavel Motejzík, předseda OS Pod Zelenou Horou