Oficiální internetové stránky obce Tojice v Plzeňském kraji v okrese Plzeň-jih nedaleko poutního města Nepomuk.

Venkovské miniZOO Tojice je před dokončením

Autor: Pavel Motejzík
zveřejněno: 25. 06. 2015 20:07 hod., aktualizováno: 25. 06. 2015 20:37 hod.

V rámci projektu spolupráce Místních akčních skupin svatého Jana z Nepomuku, Radbuza a Aktivios vzniká celkem 8 nových stálých expozic, jedna z nich bude také v Tojicích. Zde od roku 2002 žije věhlasná skupina ochočených nutrií, která je nejen místní raritou, ale také atraktivitou. Především o víkendech tyto nutrie navštěvují desítky turistů a návštěvníků.

Chceme proto využít nejen nutrií, ale také divokých kachen, škeblí, ledňáčků či čápů v okolí a vytvořit venkovské miniZOO bez bariér, kde nikde nenajdete nápisy NEKRMIT!, jako je znáte z velkých ZOO.

Součástí miniZOO Tojice je výstavba nového srubu, ve kterém návštěvníci najdou nejen přístřeší, ale zejména informace o životě zvířat, která mohou u vesnice či přímo ve vsi potkat. Rovněž zde budou umístěny interaktivní hrací prvky s motivy zvířat (žába, sova, veverka) či dalekohled na pozorování okolí. Muzeum najdete v blízkosti nutrií na konci obce u potoka Víska. Vstupné bude dobrovolné na podporu nutrií.

Celkové náklady činí bezmála 400.000,-Kč, z toho však 90% bude tvořit dotace z Programu rozvoje venkova ČR. K otevření expozice pro veřejnost by mělo dojít v průběhu prázdnin. Na realizaci projektu (základy srubu a tvorba textů tabulí) bylo odpracováno téměř 150 hodin dobrovolné práce místními občany.

Článek z Plzeňského deníku: ZDE